Podstawową zasadą zdrowego żywienia jest różnorodność spożywanych pokarmów, aby dostarczyć organizmowi energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a więc węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin soli mineralnych i mikroelementów.
Drugą zasadą zdrowego żywienia jest utrzymywanie prawidłowego bilansu między ilością spożytych i spalonych kalorii. Jeżeli wartość energetyczna spożywanych pokarmów jest większa niż zapotrzebowanie organizmu, to wystąpi bilans dodatni. Oznacza to, że nadmiar składników odżywczych zostanie odłożony w tkankach w postaci tłuszczu, a to prowadzi do nadwagi i otyłości. Jeżeli jest odwrotnie, to wystąpi ujemny bilans energetyczny, co prowadzi do niedożywienia i niedowagi. Dlatego też ilość pożywienia musi być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię, która zależy od wielu czynników m.in. płeć i wiek dziecka, jego poziom aktywności ruchowej, a także pory roku.
Trzecia zasada mówi o regularności spożywanych posiłków. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny spożywać 5 posiłków dziennie. Odstęp między tymi posiłkami powinien wynosić od trzech i pół do 4 godzin. W przedszkolu, które jest otwarte 9-12 godz. dziennie dzieci powinny zjeść 3 posiłki np. śniadanie, drugie śniadanie i obiad albo śniadanie, obiad, podwieczorek.