Zdrowe odżywianie dzieci

   Zdrowe żywienie dzieci jest związane z dostarczeniem organizmowi takiego pożywienia, które:

1)    zapewnia pokrycie zapotrzebowania organizmu na wszystkie składniki odżywcze, a więc na:

- składniki budulcowe (białko, składniki mineralne);

- składniki energetyczne (węglowodany, tłuszcze);

- składniki regulujące (witaminy, składniki mineralne, niektóre aminokwasy, woda);

2)    jest racjonalnie przyrządzone, estetycznie i regularnie podane;

 3)    przyrządzone jest zgodnie z obowiązującymi zasadami higieniczno-sanitarnymi.

   Już od małego rodzice a także przedszkola powinny wdrażać dzieci do prawidłowego odżywiania i kształtowania korzystnych dla zdrowia i rozwoju nawyków żywieniowych. 

Rysunek pokazuje, jakie produkty stanowią podstawę prawidłowego żywienia.

   Z rysunku wynika, że dzieci powinny najwięcej spożywać produktów zbożowych czyli różne gatunki pieczywa białego i ciemnego oraz od czasu do czasu pełnoziarnistego, gdyż zawiera ono sporo żelaza. Ważne jest także spożywanie makaronów, ryżu, płatków owsianych i musli. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce spożywane najlepiej do każdego posiłku. Mogą to być warzywa i owoce surowe lub gotowane. Ważne jest aby dzieci spożywały więcej warzyw gdyż są niskokaloryczne, zawierają dużo witamin i składników mineralnych, błonnika i przeciwutleniaczy. Natomiast owoce są smaczne, ale zawierają dużo cukrów prostych i są kaloryczne. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość wapnia , dziecko musi pić mleko i spożywać produkty mleczne takie jak: kefir, maślanka, jogurt, serki homogenizowane, twarogi, koktajle mleczno-owocowe. Są to produkty niskotłuszczowe. Nie wskazane są dla dzieci żółte sery oraz serki topione, gdyż zawierają dużo tłuszczu, cholesterolu i soli a to negatywnie wpływa na ich zdrowie i rozwój. Odpowiednia ilość pełnowartościowego białka zapewniają produkty białkowe, a więc ryby, drób, groch, fasola, soda i chude czerwone mięso. Najmniej dzieci powinny spożywać tłuszczów, głównie zwierzęcych. Gdyż one podnoszą poziom cholesterolu i zwiększają krzepliwość krwi. Wskazane są oleje i oliwa z oliwek. W ciągu dnia dziecko powinno wypić półtora litra płynów (6 szklanek) np. mleka, herbatek owocowych niskosłodzonych i wody mineralnej. Należy pamiętać, że dzieci powinny pić napój, kompot po jedzeniu, by nie zwiększać masy spożywanych produktów. Jeśli chodzi o słodycze to dzieci je bardzo lubią ale musimy wiedzieć, że słodycze niekorzystnie wpływają na zdrowie dzieci, bo niszczą zęby, a nadmiar cukru w organizmie zamienia się w tłuszcz. Dlatego należy ograniczyć i kontrolować spożycie słodyczy przez dzieci. Trzeba również ograniczyć spożycie soli przez dzieci, gdyż podwyższa ona ciśnienie tętnicze krwi.

   Rada ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia zaleca, by:

       trzylatki spożywały 30 g cukru i 2 g soli na dobę;

       cztero-,pięcio- i sześciolatki spożywały 35 g cukru i 3 g soli na dobę.

   Spożywane pożywienie musi sprzyjać zdrowiu dziecka i dlatego powinno być tak przygotowane, by zapewniało dzienne zapotrzebowanie organizmu na energię, białko i tłuszcze.

Dzienne zapotrzebowanie na energię, białko i tłuszcze przez dzieci w wieku od 1. do 6. roku życia

 

 

Nazwa składnika

Jednostka

Spożycie

Wiek 1-3 lat

Wiek 4-6 lat

Energia

kcal

 

1000-1300

1400-1700

Białko

g

średnie zalecane

12

14

16

21

Tłuszcze

g

 

33-39

47-54

Węglowodany

g

średnie zalecane

100

130

100

130

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl